120 ₺ / Kişi


Açıklama

                                            MANİSA KÜLTÜR TURU

İzmirden saat 8:30 belirlenen duraklardan yolcularımızı aldıktan sonra izmirin akciğeri diye tabir edilen,yemyeşil bir yer olan  çiçekli köy’e organik ürünlerden  oluşan serpme kahvaltımızı yapmaya gidiyoruz,kahvaltının ardından manisaya doğru hareket ediyoruz.

1.HAFSA SULTAN KÜLLİYESİ

Sultâniye Külliyesi adıyla da anılır. Yavuz Sultan Selim’in eşi Hafsa Sultan tarafından oğlu Şehzade Süleyman’ın (Kanûnî) Saruhan sancak beyi olarak Manisa’da bulunduğu sırada (1513-1520) inşası başlatılan külliye cami, imaret, medrese, sıbyan mektebi, hankah, dârüşşifâ ve hamamdan oluşmaktadır.

2.MURADİYE CAMİ

Projesi mimar sinana ait olan klasik Osmanlı mimarisinin en zarif örneklerinden biridir. Cami ortada bir büyük merkezi kubbe, yanlarda ve güneydeki mihrap çıkıntısında ise tonozlu çatı sistemi ile örtülmüştür. Kuzey cephesinin köşelerinde tek şerefeli bir çift minaresi vardır. İnce süslemeler ile bezeli iç mekana, fildişi, sedef ve bağa kakmalarla bezenmiş çift kanatlı bir kapıdan girilmektedir. Mihrap duvarı İznik çinileriyle kaplıdır. Mermer minber çok değerli bir sanat eseridir. Üst pencerelerde cam işi süslemeler yer almaktadır. Güneydoğu köşesinde bulunan mermerden yapılmış hünkar mahfilinin tavanı malâkari işlemelerle, kubbe, tonoz, kemer ve pencerelerin etrafı ise kalem işleri ile bezenmiştir.

3.SARUHAN BEY TÜRBESİ

Manisanın fatihi olarak kabul edilir.saruhan beyliğinin kurucusudur.

4.MANİSA ULU CAMİ

Spil Dağı’nın kuzey eteklerinde, şehre hakim bir konumda yer alan külliye cami, medrese ve türbe ile kuzeydoğusundaki hamamdan meydana gelmiştir. Saruhan Bey’in torunu İshak Çelebi tarafından 1366 yılında Mimar Emet Bin Osman’a yaptırılmıştır. İnşasında kaba yonu taş, tuğla ve bazı antik mimari unsurlar kullanılmıştır.

5.MANİSA MEVLEVİ HANESİ

Saruhan Bey’in torunu İshak Çelebi tarafından Saruhanoğulları’nın başşehri Manisa’nın en eski yerleşim merkezlerinden biri olan Spil dağı eteğinde, Evliya Çelebi’nin kaydettiği, cümle kapısı üzerindeki kitâbeye göre 770’te (1368-69) inşa ettirilmiştir. İshak Çelebi’nin 1366-1379 yılları arasında yaptırdığı Ulucami Külliyesi’ne dahil olmakla birlikte külliyenin uzağında bulunan mevlevîhâne Saruhanoğulları’na ait en eski eserlerden biridir.

6.AYN-I ALİ TÜRBESİ

Manisanın velilerinden olan Aynı ali türbesini ziyaret ediyoruz ve türbenin yakınında olan aynı ali kahvehanesinden kahvelerimizi içip izmire doğru hareket ediyoruz.

NOT: manisanın meşhur mesir mecunundan satın almak ve tatmak için yeterince zaman verilecektir.

ÜCRETE DAHİL OLANLAR: ulaşım + sabah kahvaltısı+ araç içi ikramlar+rehberlik hizmeti

ÜCRETE DAHİL OLMAYANLAR:hertürlü kişisel harcama,öğle yemeği..

İLETİŞİM: info@falezturizm.com      0232 271 01  11         www.falezturizm.com  0543 499 75 47

Etiketler

Yorum Yap

Falez Turizm Hizmetleri whatsapp numarası